Přes nádrž Orlík se klene nový český rekordman, oblouk mostu je průchozí

Stavba železničního mostu přes nádrž Orlík nedaleko Písku má za sebou důležitý milník. Tento týden stavbaři dokončili takzvanou letmou betonáž ojedinělého díla a vytvořili největší železobetonový oblouk v Česku. S rozpětím 156 metrů o šest metrů překonává nedaleký Podolský most, tedy dosavadního obloukového šampiona.

Rozestavěný most na trati z Tábora do Písku má i další zajímavost. Oblouk je totiž dutý a dokonce i průchozí, což v budoucnu ocení zejména správce stavby při revizních prohlídkách.

„Tak složitou letmou betonáž jsem ještě nedělal, a to jsem se osobně podílel i na mostu přes Opárenské údolí. Na Orlíku se oblouk klene u paty pod úhlem téměř 45 stupňů, profil k vrcholu mírně ubíhá, a ještě k tomu jím vede komora o výšce 1,5 metru a šířce 3,8 metru. Pracovně jí říkáme duše,“ upozornil stavbyvedoucí Roman Šimáček ze společnosti TBR Metrostav.

Mostaři postupovali po zhruba šestimetrových záběrech souběžně z obou břehů Vltavy. Pomáhaly k tomu dva na míru vyrobené padesátitunové betonářské vozíky.

„Oblouk jsme museli velmi důkladně armovat, spotřebovali jsme přes 500 tun ocelové výztuže. Nejobtížnější bylo dodržet tvar i centimetrovou přesnost konstrukce a vyrovnat se s výkyvy teplot a s tím související roztažností materiálů,“ popsal dále Šimáček.

Více o tomto zajímavém projektu se dočtete na stránkách iDnes.cz.